Красноріченська ЗОШ має досвід роботи експериментального навчального закладу регіонального рівня (2004-2008 р.,2008-2013 р.) з питань функціонування освітнього округу. Відповідно до плану роботи школи, на виконання наказу Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації від 11.02.2014 р.№93 «Про продовження статусу експериментального навчального закладу регіонального рівня Красноріченської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Кремінської районної ради Луганської області»,наказу відділу освіти Кремінської районної державної адміністрації від 08.01.2015р.№10-од «Про організацію діяльності експериментального навчального закладу регіонального рівня Красноріченської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Кремінської районної ради Луганської області» Красноріченській ЗОШ продовжено статус експериментального навчального закладу регіонального рівня за темою «Модернізація управлінської діяльності в інноваційному просторі освітнього округу». Науковим керівником призначено О.В. Касьянову, проректора Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти,кандидата педагогічних наук.
Опорним закладом освітнього округу визначено Красноріченську ЗОШ І-ІІІ ступенів Кремінської районної ради. Опорна школа округу як інноваційний загальноосвітній навчальний заклад має такі характеристики:
- конкурентоспроможність – завдяки створенню якісної матеріально – технічної та інформаційно – комунікаційної бази;
- інформаційна насиченість – унаслідок активного застосування учасниками навчально - виховного процесу різноманітних й інноваційних технологій і систем;
- інноваційна технологічність - унаслідок експериментування, апробації та системного запровадження інноваційних форм, методів і засобів навчання, виховання й управління;
- орієнтованість на особистість – унаслідок виявлення й подальшого розвитку особистісних якостей учасників навчально - виховного процесу та їх інтересів;
- педагогічна творчість – для переважної більшості учасників навчально - виховного процесу внаслідок здійснення політики стимулювання, рефлексії, раціоналізації праці.
Опорна школа округу постійно приймає участь у Міжнародній виставці «Сучасні навчальні заклади освіти», громадській акції «Флагмани освіти і науки України». У опорній школі формується база для створення єдиного інформаційного освітнього простору. Інформаційні та комунікаційні технології (ІКТ) стали невід’ємною складовою навчально-виховного процесу в школі. Застосування інформаційних технологій у системі управління є особливо необхідним, оскільки саме управлінські рішення спроможні змінити всю систему в цілому.
Школа, будучи складною системою, складається з окремих ланок, тісно пов'язаних і взаємодіючих між собою:
- навчально-виховна діяльність,
- управлінська,
- господарська,
- кадрова,
- науково-методична.
Об'єднують усі ланки в єдиний освітній простір інформаційні потоки. Додання цим потокам цілеспрямованого характеру забезпечує ефективне функціонування системи, що можливо на основі ІКТ. Використання інформаційно-комунікаційних технологій дозволяє здійснити оптимальну взаємодію керованої і керуючої підсистем школи.
Використання програмних засобів дозволило мені мати достовірну інформацію про стан освітнього процесу в школі та, як наслідок, більш глибоко зрозуміти сутність контролю в системі управління школою. Сьогодні ієрархічний контроль зжив себе у зв'язку з новою філософією освіти. Контроль розглядається як послуга. І в цій ролі ІКТ - незамінний інструмент. Важливим розділом контролю є контроль за якістю освітнього процесу. Якість освітнього процесу - складна категорія, що включає кілька складових. Управління якістю починаємо з учительських кадрів. Це початкова і кінцева ланка управління. Для мене стало правилом: «Перш ніж контролювати, навчи!». На виконання пункту 3.18 наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту від 11.05.2011 р. № 436 та наказу МОН від 24 червня 2011 р. №1/9-493 «Щодо організації навчання вчителів з використання інформаційно-комунікаційних технологій» з метою забезпечення 100 відсоткового оволодіння вчителями основами інформаційно-комунікаційних технологій в опорній школі став працювати центр підготовки вчителів до використання ІКТ відповідно до методичних рекомендацій МОН .
В результаті маємо :
Управлінський аспект:
- Створена комплексна система автоматизованих робочих місць адміністрації школи та вчителя інформатики
- Надання доступу до глобальної мережі Інтернет
- Створена шкільна база звітності закладу
- Створений єдиний методичний простір школи з метою використання електронних навчальних матеріалів; методичних посібників тощо
Напрями використання інформаційно-комунікаційних технологій:
- викладацька діяльність;
- науково-методична діяльність;
- методична підтримка навчального процесу;
- самостійна робота учасників навчально-виховного процесу.
Традиційні, але надійні форми методичної діяльності:
семінари-практикуми, педагогічні читання, «круглі столи», школа педагогічної майстерності, майстер-класи, педагогічні студії, тренінги тощо
Матеріально – технічне забезпечення комп’ютерною технікою:
електронна бібліотека, 2 кабінетів інформатики, клас інформаційних технологій, комп’ютери у членів адміністрації, психолога, соціального педагога,секретаря та підключення до Інтернет.
Програмні комплекси
Курси, атестація, тарифікація, кадри, шкільна мережа (ЗНЗ, РВК, учні). Використання програмного комплексу «Курс. Школа », підтримує певний набір функцій, пов’язаних з управлінням навчальним закладом, має певну структуру даних, яка дозволяє забезпечити горизонтальний та вертикальний обмін даними в межах навчального закладу, в межах органів управління району та області.
Власні ЗМІ
Видавництво шкільної газети «Про нас» з 2010 року, з 2013 року відкритий сайт школи завдяки тому, що вчителі прийняли участь у дводенному семінарі « Створення і розробка шкільних сайтів» за підтримки Східно – національного центру « Громадських ініціатив», в проекті « Один учень – один комп’ютер» пройшли навчання на курсах – тренерів корпорації «Intel», в обласному семінарі « Віртуальний навчальний заклад : обмін досвідом створення сайту», учасники семінару «Як привабити благодійника за допомогою шкільного сайту», що відбувся 21 жовтня 2011 року у Луганську. Організаторами семінару виступили Східноукраїнський центр громадських ініціатив (СЦГІ) та Луганський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. У рамках проекту вийшов посібник «Інтернет та нові можливості із залучення додаткових ресурсів для школи» рецензію до якого надала директор Красноріченської школи Чекмарьова Л.В.
Власні друковані видання :
- Чекмарьова Л.В. « Творче освітньо – виховне середовище особистісного розвитку школярів та вчителів освітнього округу» - Кремінна-2013р.,с.84.
- Чекмарьова Л.В. «Мій рідний край – Красноріченське»( до 75 – річчя Луганської області) Кремінна – 2013р.; с.70.
- Чекмарьова Л.В. « Шаг в будущее» Кременная - 2013р.,с.100.
- Модель наукового товариства учнів та вчителів «Інтелект»: Збірник інформаційно-методичних матеріалів / Відп. за випуск Л.В.Чекмарьова. – Красноріченське, 2015. – 40 с.
- Збірник методичних матеріалів: «Організація роботи гуртка». −.32 с. Укладачі: Чекмарьова Л.В., Дудіна Н.І.,комп’ютерний набір: Чекмарьов В.А., відповідальний за випуск: Анголенко З.І.
- Збірка спогадів «Діти війни - незабуте покоління»Упорядники: Анголенко З.І.,Жувако Л.В.,Прядка І.М., Кучеренко М., Іванова В., Рєзнік А. Відповідальна за випуск - Чекмарьова Л.В.,2012.-с.65.
Впровадження інформаційних управлінських технологій надає можливість керівнику :
- Зробити управління більш демократичним;
- Навчити учасників навчально - виховного процесу формулювати власну думку, правильно її виражати, доводити свою точку зору, аргументувати й дискутувати, слухати іншу людину, поважати альтернативну думку, будувати конструктивні відносини в групі, визначати своє місце в ній, уникати конфліктів, розв’язувати їх, шукати компроміси, прагнути до діалогу;
- Знаходити спільне роз’яснення проблеми;
- Розвивати у членів педагогічного колективу почуття спільності, єдності, відповідальності за процес прийняття рішення та його виконання.
Таким чином, я вважаю, що використання ІКТ дозволяє нам, адміністрації школи, так і педагогічним працівникам, уникнути морального зносу колективу, вдихнути нове життя в традиційну методику уроку. Все це переконало нас, що інформаційно – комунікаційні технології – це нова технологія управління, що впливає на всі сторони життя школи, є засобом розвитку школи. |